Románia első embere a brüsszeli EU-csúcsra való elutazása előtt kijelentette, Brüsszelben újból felveti Románia schengeni csatlakozását, amely szerinte indokolatlanul késik.
Mint mondta, az Európai Unió állam- és kormányfői találkozójának napirendjén a schengeni övezet biztonságossága is szerepel, és ezt az alkalmat megragadva, felveti Románia helyzetét, amely már 2011 óta vár az integrációra.
Basescu szerint a csatlakozási folyamat elkezdése melletti érvek éppen az Európai Bizottságnak a román igazságszolgáltatás figyelemmel kísérésére irányuló, úgynevezett ellenőrzési és együttműködési mechanizmusából fakadnak, hiszen Brüsszel legutóbbi jelentése is megállapítja, hogy a román igazságszolgáltatás intézményei megfelelően működnek. Basescu emlékeztetett, hogy a korrupcióellenes ügyészség, a tisztségbeli és különböző érdekellentéteket vizsgáló feddhetetlenségi ügynökség, valamint a legfelső bíróság tevékenysége is kedvező értékelést kapott.
Ugyanakkor elismerte, hogy a jelentésben sok bírálat is szerepel, amelyek főleg a politikusokra és a parlamentre vonatkozik, ennek ellenére szerinte elkezdődhet a csatlakozási folyamat.
Románia és Bulgária schengeni csatlakozása ellen először 2011-ben Franciaország és Németország emelte fel szavát kifogásolva, hogy a két országban még igen elterjedt a korrupció. Később Hollandia emelt vétót.
Remélhetőleg két lépésben, előbb a légi és vízi közlekedéssel, majd a szárazföldi közlekedéssel is csatlakozhat országunk a határellenőrzés nélküli térséghez.